פוטותרפיה 24.07.2022

הסיכון לקרצינוגנזיס עורי לאחר טיפולים פוטותרפיים

במחקר נבחן המינון המצטבר המקסימלי של טיפול פוטותרפי שמטופלים באוכלוסיה הודית יכולים לסבול מבלי לפתח סיבוכים של ממאירות עורית

פוטותרפיה (אילוסטרציה)

פוטותרפיה היא תחום תרפויטי יעיל ביותר ומבוסס במגוון של הפרעות עוריות. עם זאת, עולה דאגה מתמדת אודות השימוש ארוך הטווח בטיפול זה בעקבות מחקרים אשר זיהו סיכון לסרטני עור הקשורים לפוטותרפיה.

הפוטנציאל הקרצינוגני של PUVA הודגם לרוב במחקרים בארה״ב, אך עם זאת מחקרים שנערכו באוכלוסיה אסיאתית וערבית-אפריקאית לא העלו ממצאים דומים. לכן, ייתכן כי עור כהה יותר יכול לספק הגנה מפני התפתחות של ממאירויות עוריות לאחר פוטותרפיה.

במחקר שממצאיו תוארו בכתב העת Dermatologic Therapy ניסו החוקרים להעריך את בטיחות הפוטותרפיה (אמבטיית PUVA ו-וUVB) באוכלוסיה הודית (סוגי עור IV ו-V על פי פיטצפטריק) בהתאם לפוטנציאל הקרצינוגני ולקבוע את המינון המצטבר המקסימלי שמטופלים יכולים לסבול מבלי לפתח סיבוכים של ממאירות עורית.

במסגרת המחקר נכללו כל המטופלים אשר קיבלו טיפול עם פוטותרפיה בין ינואר 2006 לאוקטובר 2016. פרטים כגון מינון מצטבר, מספר הטיפולים הפוטותרפיים שיקבלו מטופלים, התוויה לטיפול, תופעות לוואי כגון שינוי פיגמנטרי והופעת גידולים חדשים בעור לאחר טיפולים, הוכנסו לפרופורמה שתוכננה מראש.

במחקר זה נכללו 1,300 מטופלים אשר קיבלו טיפול עם פוטותרפיה למשך תקופה של עשר שנים. מתוך אותה אוכלוסיה נמצא כי 929 מטופלים קיבלו טיפול עם PUVA ו-371 המטופלים הנוספים קיבלו טיפול עם UVB בטווח צר עבור מצבים עוריים מגוונים. זמן המעקב הממוצע בקבוצת המטופלים שקיבלו טיפול עם PUVA היה שלוש שנים ובקבוצה שקיבלה טיפול עם UVB היה זמם המעקב הממוצע 6.5 שנים.

תוצאות המחקר הראו כי המינון המקסימלי הנסבל של UVA ו-UVB היה 2,085 ג׳אול לסמ״ר ו-1,985 ג׳אול לסמ״ר, בהתאמה. אף אחד מהמטופלים במחקר לא פיתח מאפיינים של ממאירויות עוריות במהלך תקופת המעקב.

ממחקר זה עולה כי הן אמבטיות PUVA והן טיפול עם UVB בטווח צר הם טיפולים בטוחים ויעילים לשימוש במטופלים עם סוג עור כהה יותר (סוגי עור IV ו-V על פי פיטצפטריק). הסיכון לפתח ממאירויות עוריות הוא זניח בתת אוכלוסיה זו. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים באוכלוסיה האסיאתית על מנת לחזק ממצאים אלה.

מקור:

Ravindran S. et al. Dermatologic Therapy (2022). https://doi.org/10.1111/dth.15536

נושאים קשורים:  פוטותרפיה,  בטיחות,  יעילות,  ממאירות עורית,  סיכון,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו