מלנומה 17.07.2022

ביטוי רצפטורים לאסטרוגן בנשים עם מלנומה

מחקר פיילוט אימונוהיסטוכימי: בקרב נשים עם מלנומה והיסטוריה של סרטן שד ישנה כמות משמעותית של רצפטורים לאסטרוגן

מלנומה מתקדמת (אילוסטרציה)

המידע האפידמיולוגי הקיים מבליט את ההבדל בין המינים בדבר תוצאי מלנומה. תפקידם של הורמוני המין בתוך נושא זה הינו עודנו נמצא במחקר. מעט מאוד מעבדות מיקדו את מחקריהם על התפקיד של הביטוי של הרצפטורים לאסטרוגן במלנומה.

במחקר חתך שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Melanoma Research ביקשו החוקרים להעריך את ההימצאות של נוגדנים לאסטרוגן מסוג אלפא (ERα) ובטא (ERβ) בדגימות מלנומה אשר נלקחו מנשים עם עבר של קרצינומה בשד (Breast Carcinoma – BC). בנוסף לכך, החוקרים ערכו השוואה בין קבוצה אחרת של נשים המקבלות טיפול לגירוי שחלתי (Ovarian Stimulation – OS) לבין שתי קבוצות בקרה, וזאת לאחר צימוד על- פי גיל ושלב מלנומה.

מחקר זה בוצע במסגרת היחידה לטיפול במלנומה של בית החולים Policlinico di Sant’Orsola ובין החודשים ינואר 2017 לדצמבר 2019. הצביעות האימונוהיסטוכימיות סווגו על פי אחוזי צביעה של גרורות וקיבלו ציון צביעה בהתאם: 0 (≤20%), 1 (21–50%), 2 (≥50%). סך הכל נבדקו 28 דגימות.

תוצאות המחקר הדגימו כי קולטני ERβ גרעיניים היו מצויים בכל מקרי הנשים עם היסטוריה של BC. קולטני ERβ ציטופלזמטים היו בעלי ציון 2 מובהקת בשתיים מתוך כל שבע דגימות. בקבוצת הביקורת הביטוי של ERβ היה נמוך יותר באופן מובהק. קולטני ERα ציטופלזמטים נמצאו אף הם כמעט בכל אחת מאותן הדגימות.

בקבוצת הנשים אשר קיבלו טיפול לגירוי שחלתי במסגרת טיפולי פוריות (Assisted Reproductive Technology – ART) נמצאה רמה נמוכה יותר של נוגדני אסטרוגן גרעיניים אך רמה גבוהה גם כן של רצפטורים ציטופלזמטים  מסוג בטא ואלפא.

מתוצאות מחקר זה עולה כי מלנומה בקרב נשים אשר טופלו עם טיפול נוגד אסטרוגן נוטה יותר להתייצג עם קולטנים לאסטרוגן בהשוואה לנשים באותו הגיל ואותו דירוג CM. הדבר נכון גם בהשוואה לנשים בגיל הפוריות עם/ ללא סיפור רקע של OS.

מקור:

Dika, Emi; Lambertini, Martina; Lauriola, Mattia; Veronesi, Giulia; Ricci, Costantino; Tartari, Federico; Tassone, Daniela; Campione, Elena; Scarfì, Federica Female melanoma and estrogen receptors expression: an immunohistochemical pilot study, Melanoma Research: August 2022 - Volume 32 - Issue 4 - p 231-240 doi: 10.1097/CMR.0000000000000826

נושאים קשורים:  אימונוהיסטוכימיה,  קולטנים לאסטרוגן,  מנלומה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו