מלנומה של השחלה 12.07.2022

ביטוי PDL-1 ותכונות קליניות-פתולוגיות במטופלות עם מלנומה של צוואר הרחם והשחלה

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי הטיפול במלנומה של השחלה ושל צוואר הרחם עם מעכבי נקודת בקרה מהווה טיפול יעיל ומבטיח

רחם (אילוסטרציה)
רחם (אילוסטרציה)

במחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Melanoma Research ביקשו החוקרים לבחון גורמים פרוגנוסטים ואסטרגיית טיפול אופטימלית, וזאת בעזרת ניתוח תכונות קליניות- פתולוגיות וביטוי של Program death- ligand 1י(PDL-1).

המחקר כלל 31 מטופלות אשר אובחנו עם מלנומה של השחלה ושל הרחם בין השנים 1997-2017 במסגרת מחקר Kansai Clinical Oncology Group/Intergroup. במסגרת המחקר נבדקו 24 מטופלות עם מלנומה של צוואר הרחם ו-7 מטופלות עם מלנומה של השחלה. 7 מהנבדקות קיבלו טיפול עם מעכבי נקודת בקרה, כאשר ערך המטרה לתגובה עמד על 40%. נציין כי 2 מהמטופלות אשר הגיעו לערך המטרה היו עם ביטוי גבוה של PDL-1.י10 מטופלות עם סרטן צוואר הרחם ו-4 עם סרטן שחלה היו עם ביטוי אימונוהיסטוכימי גבוה של PDL-1.

בניתוח רב-משתני הודגם כי בקרב המטופלות עם מלנומה של צוואר הרחם, דרגת הגידול היווה גורם פרוגנוסטי בלתי תלוי לשרידות ללא התקדמות (Progression-free survival). בקרב המטופלות עם מלנומה של השחלה, השרידות ללא התקדמות המצטברת לשנה והשרידות הכוללת (Overall survival) עמדו על 0 ו-29%, בהתאמה. ניתוח Kaplan-Meier הדגים כי בקרב אלו עם מלנומה של השחלה לגיל < 60 שנה קשר לערכי שרידות ללא התקדמות ושרידות כוללת נמוכים יותר. בקרב מטופלות עם מלנומה של צוואר הרחם השרידות לשנה, 3 שנים ו-5 שנים עמדו על 53%, 32% ו-16%, בהתאמה. נוסף לכך, הודגם קשר בין א-טיפיה היסטולוגית לבין שרידות ללא התקדמות נמוכה יותר. יחד עם זאת, לא נמצאו הבדלים בשרידות בין אלו אשר עברו היסטרקטומיה רדיקלית ובין אלו אשר לא ביצעו את ההליך.

מחקר זה הינו מחקר עוקבה רחב היקף העוסק במלנומה של השחלה ושל צוואר הרחם, שתי מחלות אגרסיביות ובעלות פרוגנוזה נחותה גם בעת קבלת הטיפול המקובל הכולל ניתוח וטיפול אדג'ובנטי. תוצאות המחקר מדגימות כי השימוש במעכבי נקודת בקרה מהווה אופציה טיפולית מבטיחה ויעילה.

מקור:

Clinicopathological features and programmed death-ligand 1 immunohistochemical expression in a multicenter cohort of uterine and ovarian melanomas: a retrospective study in Japan (KCOG-G1701s), Melanoma Research: June 2022 - Volume 32 - Issue 3 - p 150-158 doi: 10.1097/CMR.0000000000000811

נושאים קשורים:  מלנומה של השחלה,  מלנומה של צוואר הרחם,  מעכבי נקודות בקרה,  גורמי סיכון,  מלנומה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו