מלנומה גרורתית 07.07.2022

שליטה ארוכת טווח במלנומה גרורתית של האדרנל בעזרת טיפול אימונותרפי

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי הטיפול האימונותרפי למלונומה גרורתית של האדרנל הינו טיפול יעיל וישים

בלוטת האדרנל. הדמיה

מלנומה עודנה מהווה מטרד גלובלי משמעותי בעל פרופורציה גדולה של התקדמות לכדי מחלה גרורתית. האדרנל מהווה אתר מרכזי לגרורות. הטיפול הניתוחי הינו המודליות המרכזית לטיפול במלנומה גרורתית של האדרנל. רדיותרפיה נמצאת בשימוש מופחת יחסית לטיפול הניתוחי ומהווה טיפול אשר אין לגביו הבנה מספקת בכל הנוגע ליעילות ויכולת יישום.

במחקר חד-מרכזי אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Melanoma Research הוצגו תוצאים של 20 מטופלים עם מלנומה גרורתית של האדרנל אשר טופלו עם רדיותרפיה עם/ללא שילוב של טיפול סיסטמי.

המידע נאסף מרישומי הטיפולים הרדיותרפים ורישומים רפואיים נוספים מהשנים 2015-2019. 3 מהמטופלים היו עם מחלה דו-צדדית אשר טופלה ברדיותרפיה - סך הכל נכללו במחקר 23 לזיות אדרנליות. המידע אשר נאסף כלל מידע דמוגרפי, אינדיקציות לטיפול, מתודולוגיה רדיותרפית ותוצאי טיפול. התוצאים הסתמכו על סקירות שיטתיות של 18F FDG PET/Computerized Tomography ועל בסיס קריטריוני PERCIST.

תוצאות המחקר הדגימו כי 2 האינדיקציות השכיחות ביותר לטיפול רדיותרפי הייתה התקדמות מועטה של המחלה (70%) ופליאציה סימפטומטית (על פי סדר שכיחות). 8 (35%) מהטיפולים ניתנו בטיפולי הקרנת גוף פולשניים במידה מזערית (Stereotactic ablative body radiotherapy). 12 (60%) מהמטופלים קיבלו במקביל טיפול עם אימונותרפיה. 20 מתוך 23 הלזיות האדרנליות (87%) הדגימו תגובה ראשונית לטיפול, מתוכם 12 (60%) שמרו על שליטה מקומית עד תמותה או לחילופין עד לתום המעקב. ממוצע השרידות ללא התקדמות הספציפית לאדרנל עמד על 13 חודשים. 4 מהמטופלים (17%) נדרשו לכריתת אדרנל כטיפול הצלה. טיפול פליאטיבי ניתן לכל אלו אשר היו בעלי התוויה לכך ומבלי להגיע לכדי טוקסיות בדרגה 3. הזמן למעבר מרדיותרפיה לטיפול אימונותרפי עמד על 4 חודשים בממוצע.

מתוצאות מחקר זה עולה כי הטיפול במלנומה גרורתי של האדרנל עם רדיותרפיה מהווה טיפול יעיל וישים. בזכות היכולת להשלים טיפול פליאטיבי ובעל תגובה קלינית ארוכת טווח בקרב מירב המטופלים. על כן, ניתן לצמצם את השימוש בטיפול הניתוחי באדרנלקטומיה לטיפול הצלה בלבד.

מקור:

McCann, Brendana,e; Higgins, Martina,e; Kok, David L.a,e; Hong, Weib,c; Alipour, Ramind,e; Chua, Margaret S. T.a,e Long-term control of melanoma adrenal metastasis treated with radiotherapy, Melanoma Research: June 2022 - Volume 32 - Issue 3 - p 166-172 doi: 10.1097/CMR.0000000000000813

נושאים קשורים:  מלנומה גרורתית,  בלוטת האדרנל,  רדיותרפיה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו