לימפה 20.03.2022

בועיות חוץ-תאיות עקב מלנומה והשפעתן על התחדשות לימפתית וחיסוניות

ועיות חוץ-תאיות אשר מקורן בתאי מלנומה מועברות בזריזות על ידי דרכי לימפה לקשריות לימפה, שם הן מייצרות אינטרקציה סלקטיבית עם תאי אנדותל לימפתיים וכן עם מקרופגים מהסינוס המדולארי

מראה מיקרוסקופי של בלוטת לימפה (אילוסטרציה)
מראה מיקרוסקופי של בלוטת לימפה (אילוסטרציה)

קשריות לימפה (LNs) המנקזות גידול עוברות רה-מודלינג מסיבי הכולל הרחבה של הסינוסים הלימפתיים, תהליך אשר נקשר בעבר לגרורות לימפתיות על ידי יצירה של נישה טרום-גרורתית. יחד עם זאת, האותות המובילים לשינויים הללו טרם הובנו לחלוטין.

במחקר זה נמצא כי בועיות חוץ-תאיות (EVs) אשר מקורן בתאי מלנומה מועברות בזריזות על ידי דרכי לימפה לקשריות לימפה, שם הן מייצרות אינטרקציה סלקטיבית עם תאי אנדותל לימפתיים (LECs) וכן עם מקרופגים מהסינוס המדולארי. כמו כן, קליטה של ה-EVs מתאי המלנומה על ידי LECs אשר מקורם בקשריות לימפה הייתה תלויה באופן חלקי בביטוי VCAM-1 לימפתי, והובילה לשינויים הקשורים בשעתוק לצד שגשוג תאים אלה. בנוסף, EVs ממקור מלנומה הסיע אנטיגנים גידוליים ל-LN LECs לטובת הצגה צולבת על גבי MHC-I, מה שהוביל לאפופטוזיס של תאי CD8+ T ספציפיים לאנטיגן.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הצביעו על כך שאינטרקציה של LN LEC ממקור מלנומה המושרית על ידי EV הינה מסלול חדש המעורב בהתקדמות גידול ועיכוב תגובה חיסונית של הגידול, מה שהצביע על קח שקליטה של EV או מנגנונים משפיעים ב-LECs עשויים להוות מטרה חדשה לטיפול במלנומה.

מקור:

Noelle Leary et. al (2022) Journal of Extracellular Vesicles DOI: 10.1002/jev2.12197

נושאים קשורים:  לימפה,  מלנומה,  דיכוי חיסוני,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו