תרופות ביולוגיות 11.10.2020

פיתוח ננו-טכנולוגי משפר משמעותית את יעילות הטיפול במלנומה

פולימר הננומטרי הביא את שתי התרופות אל גידול המלנומה ושחרר אותן שם – בכמות גדולה כפי 20 מזו המגיעה אל הגידול כשהתרופות מוזרקות כתרופות חופשיות במינון דומה

פיתוח של חוקרים באוניברסיטת תל אביב, בהובלת פרופ' רונית סצ'י-פאינרו, הכפיל את היעילות הטיפולית של תרופות ביולוגיות למלנומה בחיות מעבדה ואיפשר להפחית בשליש את מינון התרופות המוזרק לגופם. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Advanced Therapeutic.

צוות המחקר הישראלי פיתח פולימר מתכלה ובטוח לשימוש בשם PGA שבתוכו ניתן להכניס תרופות ביולוגיות מוכרות לטיפול במלנומה: מעכבי BRAF (דברפניב) ומעכבי MEK (סלומטיניב).לדברי פרופ' רונית סצ'י-פאינרו "אחת הבעיות המוכרות בטיפולים ביולוגיים היא העובדה שלאורך זמן מפתחים התאים הסרטניים עמידות כלפי התרופות. אנו מניחים שעל ידי מתן שני טיפולים או יותר, שיתקפו את התא הסרטני מכיוונים שונים, בו-זמנית, באופן ממוקד ובעוצמה רבה, ניתן לעכב ואף למנוע את התפתחותה של עמידות כזאת". במחקר השתתפו הדוקטורנטים יבגני פיסרבסקי, ד"ר רחל בלאו ויאנה אפשטיין ממעבדת המחקר של פרופ' סצ'י-פאינרו בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב.

בשלב הראשון בחנו החוקרים מהו היחס המיטבי בין שתי התרופות למלנומה, שיאפשר להן לפעול יחד בסינרגיה מירבית, וזאת על פי מספר קריטריונים: רמת רעילות, סוג רעילות ומנגנון העמידות שמפתחים תאי הגידול כלפי כל אחת מהתרופות. כך נקבע יחס אופטימלי, שיבטיח יעילות מירבית ורעילות מינימלית. יתרון משמעותי נוסף של שילוב התרופות ע"ג הנשא הוא מינון מוקטן, נמוך בהרבה מהמינון של כל אחת מהתרופות כשהיא ניתנת בפני עצמה. בשלב הבא התאימו החוקרים בין הפולימר הנשא לבין התרופות הנבחרות באמצעות שינויים כימיים, כדי לאפשר את החיבור ביניהם. מערכת משולבת זו עוברת בגוף באופן בטוח לחלוטין ואינה פוגעת ברקמות הבריאות. בהגיעה אל תאי הסרטן, היא פוגשת חלבון ממשפחת האנזימים קטפסינים, המאפיינת גידולים סרטניים. החלבון מפרק את הפולימר ומשחרר את התרופות – שהופכות לפעילות ותוקפות את הגידול בכוחות משותפים.

במחקר מדווח כי הפולימר הננומטרי הביא את שתי התרופות אל גידול המלנומה ושחרר אותן שם – בכמות גדולה כפי 20 מזו המגיעה אל הגידול כשהתרופות מוזרקות כתרופות חופשיות במינון דומה. בנוסף, האפקט הטיפולי של התרופות שהגיעו באמצעות הנשא היה ממושך הרבה יותר – פי 2.5-2 לעומת קבוצות הביקורת והקבוצה שטופלה בתרופות חופשיות, שהוזרקו בשיטה המקובלת. לדברי החוקרים, המשמעות היא שהפלטפורמה החדשה מאפשרת טיפול במינון נמוך בהרבה – כשליש מהמינון הנדרש כשהתרופות ניתנות בקוקטיילים רגילים, והטיפול כולו בטוח ויעיל יותר. כמו כן, באמצעות הגישה החדשנית ניתן לתת את התרופות בכמות גבוהה בהרבה מהמינון המקסימלי בשיטה הקיימת, ובכך להגביר עוד יותר את יעילות הטיפול.

מקור:

Evgeni Pisarevsky, Rachel Blau, Yana Epshtein, Dikla Ben‐Shushan, Anat Eldar‐Boock, Galia Tiram, Shani Koshrovski‐Michael, Anna Scomparin, Sabina Pozzi, Adva Krivitsky, Gal Shenbach‐Koltin, Eilam Yeini, Lidar Fridrich, Richard White, Ronit Satchi‐Fainaro. Melanoma: Rational Design of Polyglutamic Acid Delivering an Optimized Combination of Drugs Targeting Mutated BRAF and MEK in Melanoma (Adv. Therap. 8/2020). Advanced Therapeutics, 2020; 3 (8): 2070017 DOI: 

נושאים קשורים:  תרופות ביולוגיות,  פולימרים,  מלנומה
תגובות