מלנומה 01.03.2020

האם עבודה במשמרות לילה קשורה לעלייה בסיכון למלנומה?

המטרה העיקרית של המחקר הנוכחי, שפורסם החודש בכתב העת Scientific Reports, היתה להעריך את הקשר בין עבודה במשמרות לבין סיכון מוגבר ללקות בסוגים שונים של סרטן העור

עבודות במשמרות עם הפרעה בשעון הצירקדיאני נחשבו בעבר כגורם סיכון קריצינוגני לסרטן העור. המחקרים הקודמים, שחקרו את הקשר בין עבודה במשמרות לילה לבין סרטן העור,  הניבו תוצאות שאינן חד משמעיות.

המטרה העיקרית של המחקר הנוכחי, שפורסם החודש בכתב העת Scientific Reports, הייתה להעריך את הקשר בין עבודה במשמרות לבין סיכון מוגבר ללקות בסוגים שונים של סרטן העור.

מחברי הסקירה והמטה-אנליזה חיפשו באופן שיטתי ב-PubMed,יWeb of Science, ספריית Cochrane,יEMBASE ו-Science Direct עד אוקטובר 2018 ושלפו מחקרים שכללו קשר בין עבודה במשמרות לבין סרטן עור. החיפוש הניב 193 מאמרים ותשעה מחקרים עמדו בקריטריונים שנקבעו מראש להכללה בסקירה.

המחקרים הכלולים כללו סך של 3,579,147 משתתפים ו-17,308 מקרי סרטן העור. החוקרים מצאו כי עבודה במשמרות היתה קשורה לעלייה מובהקת בסיכון למלנומה (RR = 1.10, 95% CI = 1.05-1.16) וירידה (RR = 0.90, 95% CI = 0.88-0.93). בסיכון ל-BCC. לא נמצא קשר בין עבודה במשמרות לבין הסיכון ל- SCC.

החוקרים מציינים כי ביצעו בנוסף ניתוח של יחס מנה-תגובה (dose-response) ומצאו כי הסיכון למלנומה מצטבר ועולה בשיעור של 2% בכל שנה של עבודת במשמרות הכוללת הפרעה לשעון הצירקדיאני (RR = 1.02; 95% CI = 1.00-1.03).

מחברי הסקירה מסכמים כי עבודה במשמרות לילה קשורה לעלייה בסיכון למלנומה ולסיכון מופחת ל-BCC. החוקרים מדגישים כי יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשר ממצאים אלה ולהבהיר את המנגנונים הביולוגיים הפוטנציאליים הקשורים אליהם.

מקור:

Yousef, Einas, Noha Mitwally, Noha Noufal, and Muhammad Ramzan Tahir. "Shift work and risk of skin cancer: A systematic review and meta-analysis." Scientific Reports 10, no. 1 (2020): 1-11.

נושאים קשורים:  מחקרים,  נגעי עור,  מלנומה,  עבודה במשמרות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות